Триває марафон на підтримку християнських цінностей в освіті

Отець і Глава Української Греко-Католицької Церкви Блаженніший Святослав постійно звертається до питання виховання  і турбується про цілісний і всебічний розвиток українських дітей та молоді.

1 червня цього року він  висловив стурбованість у зв’язку із тим, що згідно з наказом №641 Міністерства освіти та науки України від 18 травня 2020 року вилучаються відповідальні за світоглядні дисципліни комісії. Блаженніший звернувся до батьків, вихователів та всіх людей доброї волі, які займаються вихованням дітей.

У зверненні було відзначено небезпеку, яка може йти поряд з  ліквідацією Комісії з філософсько-світоглядних дисциплін, Комісію з етики та Комісію з християнської етики. «Ми глибоко стурбовані, що ці зміни можуть завдати шкоди якості та розвитку предметів світоглядного характеру в межах навчальних програм різних рівнів і, внаслідок цього, зведуть нанівець зусилля, спрямовані на цілісний розвиток дітей і молоді», – наголошується у тексті.

Блаженніший Святослав Отець і Глава УГКЦ  нагадує, що впродовж тридцяти років предмети духовно-морального спрямування вивчаються в середніх і вищих закладах освіти України як обов’язковий предмет або як предмет за вибором.

«Їх впровадження в навчальні програми було вимогою українського суспільства після здобуття Незалежності України та відходу від комуністично-атеїстичного світогляду в напрямку демократичних цінностей, щоб гідність і права людини не лише декларувалися, а й реалізувалися. Розвиток якості викладання цих предметів – результат багаторічних зусиль громадян України – батьків, вчителів, педагогічних колективів, релігійних і громадських організацій, Церков», – пише Блаженніший Святослав у зверненні.Він вважає, що предмети світоглядного характеру, як-от «Основи християнської етики», «Християнська етика в українській культурі», «Основи сім’ї», є відповіддю на виховні виклики, які стоять сьогодні перед українським суспільством.

Глава Церкви зазначає, що батьки мають право і обов’язок впливати на зміст навчальних програм, згідно з якими навчаються їхні діти.

Також наша Церква запропонувала уточнення до тексту документу: «Нова школа. Простір освітніх можливостей. Проект для обговорення». У частині тексту «Виховання на цінностях» було запропоновано розширити розуміння поняття «загальнолюдські цінності»: «Школою цінностей», яка виховує віками українців є християнська релігія. 80% українців вважають себе християнами, як стверджують опитування Київського міжнародного інституту соціології (травень 2016 р). Враховуючи права меншин, важливо також забезпечити належні права для корінного населення України, яке протягом століть було позбавлене можливості розвивати свою культурну і релігійну ідентичність. Предмет «Основи християнської етики», розроблений нашою Громадською радою, увібрав у себе головні ціннісні орієнтири усіх християнських конфесій України і заслуговує зайняти своє місце в шкільній  програмі від першого до останнього класу.

У вітальному слові до учасників І Всеукраїнського з’їзду педагогів із предметів духовно-морального спрямування (2017) Блаженніший Святослав зазначив: «Ваше зібрання є дуже важливим для нашого українського народу, який будує свою державу і прагне духовного відродження. Ми зможемо змінити ситуацію в країні на краще, якщо наші співгромадяни розумітимуть суть християнського життя і матимуть знання, як працювати і будувати стосунки між собою на основі християнських цінностей»

Учасникам Всеукраїнської зустрічі батьків “Єдність з Богом – гарантія зросту особи”(Київ, 19 серпня 2017 року) Глава УГКЦ побажав:

«Бути батьками – це надзвичайне покликання. Це покликання дарувати життя, виховувати дітей та вчити їх власною поведінкою і особистим прикладом любити Бога та ближнього. Адже без любові ми перестаємо бути учнями Христа. Лише здатність любити розвиває наш дух, нашу особистість. Дорогі, перед Вами стоїть особливо важка, але почесна місія – творити любов попри всі труднощі, якими нас обтяжує сьогодення…

У родинному вогнищі має панувати лагідність, прощення, повага, вірність і безкорисливе служіння. «Цілісного виховання можна досягти, коли дітей виховують – свідченням життя і словом – у дусі діалогу, зустрічі, товариськості, поваги до закону, солідарності й миру, розвиваючи чесноти справедливості та милосердя» (Апостольське повчання «Familiarisconsortio», 43).

У такій атмосфері, що є середовищем розвитку, буде можливе виховання в дітей здатності до самозречення, здорового критичного мислення, що базується на вірі, самодисципліні та відповідальності. Ці риси та чесноти вестимуть дітей до справжньої зрілості й свободи (пор. Катехизм Католицької Церкви, 2223)».

Дуже часто християнські цінності губляться в обмеженнях, які були обумовлені закритістю в чотирьох стінах сімейних традицій у часі радянського атеїзму. А також багато християн обмежуються виключно традиціями і не заглиблюються в суть християнського життя.Те, чого дитина не може навчитися у своїй сім’ї, вона може почути і засвоїти в школі, від своїх дорослих наставників, на уроках християнської етики. Це допоможе майбутнім батькам і відповідальним громадянам України плекати свої чесноти, зростати морально, гартувати свій духі розуміти, що християнство – це спосіб життя, а не лише виконання обрядів. Сьогодні ми переживаємо час, коли важливо вимагати від держави ввести християнську етику у повсякденне життя школи і подбати про якісне і цілісне виховання молодого покоління. Дбати про якісне викладання цього предмету – завдання як дирекції і педагогічної спільноти, так і батьків. Дуже важливо також пам’ятати, що християнство – це любов до Бога і ближнього і в цій формулі закладена повага до людей усіх конфесій, віросповідань і світоглядних переконань.

Оксана Сенчук, координаторка проектів та експертка Комісії у справах освіти та виховання УГКЦ

Детальніше про Всеукраїнський марафон : https://slovovchitelyu.org/aktualno/marafon-z-hristiyanskoyi-etiki/?fbclid=IwAR0yR0W6AgHneXMqgKY3NsU_pO3lehq15uo9OQtc6cJkZxstNPWHVx6tct0

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *