ЯК ДОСЯГАТИ ПОЗИТИВНОЇ ВЗАЄМОДІЇ ШКІЛЬНОЇ ТА БАТЬКІВСЬКОЇ СПІЛЬНОТ?

Оксана Кочерган
Громадська організація «Батьківська християнська асоціяція «Алетея»», м.Львів

Насамперед, для цього необхідна сама батьківська спільнота. Як це часто буває, вчителі, учні, працівники маючи бачення (візію) навчального закладу, працюють над творенням спільноти; в той же ж час, батьки залишаються розрізненими. Поодинокі вчителі мають дар міцно об’єднувати батьків свого класу, які підтримують тісні контакти навіть після закінчення їхніми дітьми навчального закладу. Тому, першою проблемою є, як об’єднати батьків школи, як добитись позитивної взаємодії в самому середовищі батьків?

Найпростіший шлях до цього – наявність спільних усвідомлюваних цілей, певної мети, яку ніхто з батьків не може осягнути самостійно, або ж може осягнути лише частково. Така мета, на думку Е.А.Д’Суза «має відображати віру в те, що має значення, сенс і варте уваги, вона також мусить бути зрозуміла і досить конкретна щодо того, чого вона досягне…Чіткість передбачає, що існує конкретне завдання, сформульоване настільки конкретно, щоб можна недвозначно сказати, чи було воно виконане чи ні.» Ми бачимо, як це діє на практиці в школі, коли батьки тимчасово об’єднуються, прагнучи придбати для школи якусь матеріальну річ, необхідну для дітей. Кожен усвідомлює її необхідність і, знаючи свою фінансову спроможність, розуміє важливість об’єднання зусиль.

Інша умова : наявність лідера. Ця особа отримує владу і можливість впливу не завдяки посаді, а завдяки своїй поставі, своїм вчинкам та особистим взаєминам. Такий лідер бачить потреби батьків і шлях, яким можна задовільнити їх. Він показує цей шлях іншим і надихає йти ним. Він любить і поважає людей; працює заради добра, вираженого в певному, конкретному результаті.

Третя умова – спільні сформульовані цінності. Взаємодія власне є обміном інтересами, переконаннями, а наші переконання починаються з наших цінностей. Всі батьки прагнуть передати свої цінності своїм дітям; те, що важливе для них тим, хто важливий для них! Коли ж і батьки і навчальний заклад мають спільні цінності і працюють над їх впровадженням в життя дітей – результат буде значно кращий.

В добрій ситуації щодо цього знаходяться заклади християнського спрямування і батьки, які прагнуть християнського виховання для своїх дітей. Тоді чітке формулювання вартостей, важливих для християн сприяє ефективній позитивній взаємодіїї між батьками і навчальним закладом.

Ось короткий, тезовий перелік певних християнських вартостей, на підставі якого може базуватись взаємодія між вищезазначеними закладами і батьками – християнами:
– Всесвіт був задуманий і створений Богом, як місце, де панує добро;
– Бог дав кожній людині свободу обирати між добром і злом, використовуючи цю свободу, людина часто обирає зло:
– Без Бога в світі не існує щастя і миру;
– Люди створені Богом, йому належать і без стосунків з ним не можуть знайти щастя;
– Для життя х Христом необхідні Таїнства.
– Кожен день маємо вправлятись в християнських чеснотах: смиренні, працьовитості, життєрадісності, милосерді, розсудливості, відвазі, поміркованості…
– Справедливість і чесність – фундамент християнського життя, тому шлюб, внаслідок присяги –союз між чоловіком і жінкою на все життя;
– Християнська віра передбачає, якщо ми розділяємо з Христом його смирення і страждання, то станемо співучасниками його перемоги над смертю і отримаємо нове життя;
– Основна заповідь: люби ближнього свого, як себе самого. Бог дає чітке визначення найголовнішого в нашому житті – здатності любити;
– Християнський обов’язок – прощати, навіть своїм ворогам;
– Існує дієве християнське правило: не витрачаймо часу, роздумуючи, чи любимо ближніх, просто поступаймо так, ніби вже їх любимо;
– Прагнім бути добрими до всіх, навіть до тих, хто нам не подобається;
– Маємо розуміння, що створені не для цього, а для іншого світу;
– У нашому зростанні потребуємо Божої допомоги;
– Пресвята Трійця – стосунки любові;
– Бог став людиною, щоб дати можливість людям стати дітьми Божими.

Власне, громадська організація «Батьківська християнська асоціація «Алетея» самим фактом своєї появи демонструє поєднання цих трьох необхідних для взаємодії умов.1. Чітко сформульована мета: об’єднання зусиль батьків заради визначального впливу на формування вільних, творчих, гідних громадян України через освіту та духовний ріст кожної родини.2.Наявність лідерів місцевих осередків та кожного навчального закладу дає шанс порозуміння і діалогу всередині самої батьківської громади і взаємодії батьків та школи. 3.Саме християнські цінності є засадничим каменем обє’днання у ГО «Алетея». Підтримка їх є необхідною умовою для вступу в цю громадську організацію як дійсним членом,так і асоційованим.

Література:
1. Е.А. Д’Суза Сьогоднішні лідери – надія на завтра. Л,2005
2. К.С. Льюис Просто христианство. М,2009

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *