ПОЗИТИВНА СОЦІАЛЬНА ВЗАЄМОДІЯ НА УРОЦІ ХРИСТИЯНСЬКОЇ ЕТИКИ В СЕРЕДНІЙ ШКОЛІ

Марія Гнатюк
НВК №9 “школа – природничо – математичний ліцей”
м. Коломия

“Найосновніше, що має донести педагог до дитини, це:
тебе любить Господь”.
Етьєн Верхак

      Об’єкт моєї роботи – урок християнської етики в 1-8 кл. природничо – математичного ліцею. Учасники соціального діалогу – вчитель та учні вищезгаданих класів.

       Адміністрація надала приміщення для облаштування каплички і кабінету християнської етики. В капличці є образ “Сівач” , вік якого близько 100 років, а також “Хресна дорога”. В обладнанні каплички допомогли отці Коломийсько- Чернівецької єпархії УГКЦ. Кабінет також не є переобтяжений християнською атрибутикою. Стенди інформативні. Духовна література, а також навчальна, розміщена на книжкових полицях ( журнали “Зернятко” і “Сто талантів” видавництва “Свічадо”, комікси “Життя Ісуса”, розмальовки “Євангеліє”, “Діти в Біблії”, “Жінки в Біблії”, “Писанкові чари” і ін). На різну тематику є духовна література, а зокрема збірка давньої духовної літератури ( кінець ХІХ – ХХ ст.).

       Щопонеділка перед уроками о 8 год. проводиться молитва для вчителів та учнів.

       На усіх етапах уроку практикую роботу з наочністю, використовую міжпредметні зв’язки, а зокрема з предметом  інформатики. У час Великодніх свят організовуємо класні  майстер – класи із виготовлення писанок та крашанок, залучаючи майстрів писанкарства ( Олег Кіращук, Марія Ступарик, Юлія Долінська), а також в Музеї писанки за участю працівників Музею.

        Наші уроки є місцем творення та передання культури для учнів і вчителів. Практикую працю з учнями 6-8 кл. у науковій сфері. До 150-річчя з дня народження Митрополита Андрея Шептицького та Року Шептицького зроблено наукову розвідку “Громадсько – політична діяльність Митрополита на теренах Коломийщини “. До 130-річчя Станіславівської Єпархії наукова робота “Душпастирська та економічна діяльність о. Тит Солобут Войнаровського”. Обидві роботи подані до наукових журналів та на Міжнародний конкурс “Мій рідний край”, який організовує Союз українок України, заст. Голови СУУ п.Ростислава Федак. Цікавою є робота “Генеза перекладу Біблії українською мовою” учнів 9 класу, з якою ділюся на семінарах вчителів – методистів, директорів шкіл; педагогічна практика вчителів- слухачів Інституту післядипломної освіти і ін. Ця робота супроводжується виставкою літератури на християнську тематику (видання Острозької Біблії перекладу Архимандрита Рафаїла Турконяка, Святе Письмо у перекладі П. Куліша, Івана Пулюя та Івана Огієнка, підручники з християнської етики 1897р., 1946р. та ін.) Саме  цим , вважаю, вчитель вселяє в учнів упевненість у собі, формує позитивне бачення самих себе. Основне підґрунтя шкільної етики завжди має релігійний зміст, а власне школа є місцем передання науки та культури.

          Один раз на місяць практикуємо зустріч зі священиком, також підтримуємо зв’язки із Комісією у справах освіти Коломийсько – Чернівецької єпархії УГКЦ.

          Наша Єпархія тісно співпрацює із громадською організацією Союз українок Коломийщини в тій царині, що надає не тільки кімнату, але й у Школі Шляхетних Українок читає лекції “Жінки в Біблії”, благословляють на відкритті й закінченні навчального року в даній Школі (о.Захарій Михасюта). У Школі Шляхетних Українок навчаються дівчата 14-15 років з різних шкіл міста, а навіть і району, де набувають навичок і знань про народні звичаї та святкування релігійних свят. Свято “Запали Різдвяну свічку” – звичай приготування Святої вечері з усіма 12-ма стравами і обмін рецептами страв. Тому кожна дівчина шляхом обміну має готові рецепти від усіх решти дівчат та викладачів. До Великодня –  тематичне свято “Кошик надії”, на якому виготовляємо великодні атрибути. Для учениць старших класів впроваджуємо вже діючу програму у всіх цивілізованих державах про ФАСП з демонстрацією фільму “Дитина для життя” та можливістю прочитання літератури “Я можу бути найкращою (як жити з фетальним алкогольним синдромом).

       Ось яких Заповідей навчаємо дотримуватись наших вихованок:

  1. Будь моральною, шляхетною громадянкою, бо це підстава твоєї гідності.
  2. Шануй Бога і Віру своїх батьків і не зраджуй її ніколи, бо це підстава твоєї чесності.
  3. Шануй свою материнську мову, бо це прекрасний скарб, завжди і всюди говори рідною мовою.
  4. Вивчай і бережи традиції та звичаї, бо ти головна особа в генетичному зв’язку між поколіннями.
  5. Будь справедлива, виступай в обороні правди, бо справедливість є підставою любові, любов – підставою єдності, а єдність є підставою добра твого і народного.
  6. Люби свій народ, жертовно працюй для нього.
  7. Старайся стати освіченою громадянкою, шануй Рідне Слово, пізнавай і вивчай рідний край через красне письменство.
  8. Поводься гідно і не принижуй себе ні перед ким, бо раба ніхто не шанцє, а достойного і ворог похвалить і з ним рахуються.
  9. Не бійся потерпіти за національну ідею іправду,бо вони завжди перемагають.
  10. Жодним нечесним вчинком не сором свого прекрасного імені шляхетної Жінки-Українки, за це тобі визнання і честь.

      “Усе, чого ви будете просити в молитві, – вірте, що одержите , і буде вам” (Марка, 11:24). Ось девіз успіху, яким учитель повинен переконати учня, промовляючи: “ Ти мрієш про багатство, про домашнє вогнище, про великі статки. Це прекрасно, похвально і цілком законно, тільки щоб серце твоє не перевтомилося від цього”.  Ісус Христос говорить (Івана,10:10) : “Я прийшов для того, щоб мали життя і мали з достатком”.

       Таким чином, наша Школа Шляхетних Українок – це вихід назустріч молодим людям. Це і є, напевно, типовий вияв любові до молоді. Таке співжиття у школі забезпечує рівень суспільної довіри і солідарності. Це є форма демократії.

        Треба дітей заохотити до мрій про добротне майбутнє. Якщо в них є потаємні прагнення і плани, то вчитель повинен їх схвалити і підтримати. Та водночас наполягти здійснювати свої плани з прозорливістю і любов’ю, яка є в серці. Не соромитися бути багатим у матеріальному і фінансовому плані, аби лише серце не прикипіло до грошей. Треба любити гроші з кордоцентричною байдужістю до них. “Я вибрав вас і поставив вас, щоб ви йшли і приносили плід, і щоб плід ваш перебував , щоб чого тільки ви попросите в Отця в ім’я Моє, Він дав вам” (Івана,15:16).

        Ось які Секрети досягнення успіху вивів французький вчений українського походження Євген Калюжний :

  1. Визначте конкретну мету – мрію вашого життя. Складіть письмово план її досягнення.
  2. Намагайтеся, щоб ваші слова не розходилися з ділом: візьміть за звичку щоденно, крок за кроком, утілювати свою мрію життя конкретними справами.
  3. Немає нічого неможливого для того, хто вірить. Намагайтеся постійно і послідовно сповідувати християнську віру.
  4. Постійно дбайте про гарний стан здоров’я, займаючись щодня фізичними вправами.
  5. Витрачайте ваш час і вашу енергію на довготермінові проекти. Використовуйте щоденні досягнення у ваших справах з метою поліпшення ефективності.
  6. Ведіть скромний, тверезий і простий спосіб життя без будь-яких надмірностей.
  7. Всілякі неприємності , невдачі та перешкоди – це лише трамплін, що, зрештою, приведе вас до успіху і зійде паростком вашого майбутнього добробуту.
  8. Будьте завзяті, працюйте невтомно і ніколи не зрікайтеся вашої мрії, ваших планів. Не нехтуйте жодною можливістю хоч на крок наблизитися до вашої мети, навіть якщо на цю можливість інші не звертають уваги.
  9. Розслабляйтеся, читаючи щовечора Євангеліє. У молитвах дякуйте Всевишньому за всі ті чесноти, якими Він вас обдарував.
  10. Будьте завжди чесні, непідкупні й відповідальні за власні вчинки, інакше вищезгадані дев’ять порад утрачають своє значення.

         На базі шкіл проводяться семінари вчителів християнської етики : (“Людина починається з добра”, “Стефанія Га рдашевська”, “Хресна дорога” і ін).

Виїзний семінар “Виховання духовності школяра як однієї з чеснот людини на традиціях рідного краю” проходив у с. Нижній Березів. Вчителі мали можливість відвідати шкільний музей І. Франка, оскільки І.Франко відвідував Кирила Геника, (біля будинку встановлено стелу). У школі діє Духовний центр, в якому молодь села має можливість користати з духовної літератури, попрацювати за комп’ютером, помолитися…Вклонилися о. Володимиру Озаркевичу, рідному братові Наталії Кобринської, подружжю Ольги Рошкевич, який був парохом с. Вижний та Нижній Березови. А також оглянули нововиявлені церковні книги, документи, віднайдені в часи Незалежності.

        Учні 3-х класів протягом цілого навчального року катехизуються за участю священика, сестри- монахині або вчителя- катехита. Кожного року у місяці травні діти приймають “Перше причастя”.  Дуже святкове дійство, до якого залучені батьки та хресні батьки.

        Отже, позитивна соціальна взаємодія на уроці християнської етики в середній школі – підстава успішного навчання.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *